בלוג

שורשים

האמנית Yuni Kim Lang נולדה בקוראה ומגיל צעיר מאוד נדדה בין מדינות עקב עבודתו של אביה.

היא למדה בבתי ספר בינלאומיים בהונג קונג, בשנחאי ובבייג'ינג, למדה סינית ואנגלית.

העיסוק בשיער קשור לתכתיבים מסורתיים עבור נשים, ואמניות רבות עסקו בו. דוגמה מאוד ישירה של פרידה קאלו המעולה.

בעבודתה " דיוקן עצמי עם שיער קצוץ", פרידה קאלו מציירת את עצמה לבושה חליפה גברית וקצוצת שיער, יושבת על כסא עם המספריים ביד ומסביבה על הרצפה מפוזרים קווצות קווצות שיער שגזרה בעצמה.

הציור הוא משנת 1940, לאחר הפרידה הראשונה מדיאגו ריברה, כשהיא כותבת על הציור (בתרגום חופשי): "אהבתי אותך בגלל השיער שלך, עכשיו שאת קירחת, לא אוהב אותך יותר".

 
 Frida Kahlo | self portrait with cropped hair | 1940 ©

Frida Kahlo | self portrait with cropped hair | 1940 ©

בעבודה של Yuni Kim Lang אפשר לראות התייחסות לשיער כסממן נשי מרכזי. לשיער יש משמעות רבה, היכן הוא אמור לצמוח (בראש !) היכן יש להסיר אותו – כאן הרשימה ארוכה מאוד – גבות, שפם, בית שחי, רגליים וכן הלאה. בהקשר הזה נתקלתי במצגת מעניינת – שמראה 32 מקרים של עבודות אמנות שמוכיחים ששעיר הוא יפה (גם במיקומים שנהוג להגיד עליהם "לא אסטטי") אבל, יש בעבודה של לאנג גם מימד אישי יותר, שהוא מתייחס להיותה מהגרת, נודדת, והחיפוש שלה אחר השורשים שלה, תרתי משמע. השיער הופך מתכתיב מסורתי לסובייקט בפני עצמו: יש לו חיים משלו, הוא מעניק לאמנית מרחב בטוח, היא מתעטפת בו, צוללת לתוכו, הוא נפרד ממנה והוא חלק ממנה, והוא פעם תכשיט ופעם נהר ופעם פסל. העבודה של לאנג נוגעת במימדים העמוקים ביותר של הרגש ושל האינטלקט, בהרמוניה מושלמת, והכל מובא בעטיפה אסטטית, נקיה ומדוייקת.  

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply